„Hogy ne dőljön belőled a mérgező permet, / Dugd fel a seggedbe az Ötéves Tervet!” ajánlotta Kádárnak Tatár Imre a Titkaink című drámában. 1986-ban vagyunk, Budapesten, noha a Kádár-korszak már nem virágzik teljes pompájában, a markánsabb vélemények a kommunista párt vezetőjéről még mindig csak a Vasfüggöny című szamizdat kiadványban jelenhetett meg. A fenti szellemes sorokat nem is Kossuth-díjjal, hanem letöltendő szabadságvesztéssel honorálták. A BM állambiztonsági osztály három munkatársa egyik este olyan hanyag eleganciával sétált be Tatár lakásába, mintha csak vacsorára ugrottak volna be, innen vitték a börtönbe. Pedig aztán Tatár Imrének volt a legkevesebb titka a történetben: mindössze egy stencilgép, amivel a Vasfüggöny kiadványai készültek gyenge másolatban. Nevetséges semmiség a többi szereplő súlyos rejtegetnivalóihoz képest.
Pintér Béla darabjából nem lesz nosztalgiázó legvidámabb barakk, sem ocsmány komcsi-éra, vagyis dehogynem, csak nem közhelyesen. Jelen vannak azok a tények, gondolatok, szándékok, melyekről csak kevesen tudnak, s amelyeknek mások tudomására jutása vagy juttatása bizonyos okokból nem kívánatos. A Titkaink minden szférába beletúr: család, politika, társadalom; nem kímél senkit, a nézőt sem. Életem egyik legnagyobb színházi élménye volt, zseniális csapatmunka a színészi játéktól kezdve a díszletig minden! (Pintér Béla társulata mindig egyszerre hajol meg az előadás végén, sohasem egyenként). Szerintem egyébként olvasva is működik, de az igazi hatás nyilván az előadáson keresztül jön át. Mit jön, lerohan és napokig veled marad! A pandémia egyik kitűnő lehetősége volt, hogy az online előadásokra azonnal lehetett jegyet szerezni. Ha valaki még nem tudja, hogy ebben mi a szenzáció, akkor próbáljon meg egy offline Pintér Bélára jegyet szerezni. Előbb fog eljutni a Mount Everest csúcsára oxigénpalack nélkül.
Az ominózus ünnepi fogás, melyet Tatár Imre az utolsó vacsorának hívott, az nem más, mint a pacal.
Tizenharmadik kép
Imre és Bea lakása. Bea fütyörészve, dudorászva asztalt terít. Imre be.
Imre Szia, édes! Na! Mi az? Ünneplünk valamit?
Bea Szia! Szia! Szia! Jaj! Már úgy vártalak!
Imre Na! Be vagy egy kicsit csípve?
Bea Igen, mert olyan jó kedvem van! Meg főzés közben mindig szoktam inni egy
picit!
Imre Főztél valamit?
Bea Képzeld, szereztem pacalt!
Imre Akkor azt éreztem már a lépcsőházban is!
Bea Bencsik Andris mondta a szerkesztőségben, hogy ha érdekel valakit, ő tud ................szerezni, és én annyira megörültem, mert tudom, hogy mennyire imádod!
Imre Nem mondod, hogy már kész is van?
Bea De igen! Hozom már! Behoz egy tányér pacalt. Csak nagyon izgulok, hogy ................ízlik-e neked!
Imre Lemeózzuk, jó?
Bea Most főztem először ilyet! Szakácskönyvből, ráadásul!
Imre A színe rendben van, az illata is jó…
Bea Jó étvágyat kívánok!
Imre Köszönöm szépen! Sör van?
Bea Jaj, persze! Hozom már!
Imre Megkóstolja. Nem mondod, hogy most főztél először ilyet?
Ez valami fantasztikus!
Bea Tényleg?
Imre Persze! Te nem kóstoltad meg?
Bea Letesz egy üveg Kőbányait az asztalra. Ja, nem! Én utálom!
Hozzávalók 6 személyre
2 kg pacal (marhából a legjobb)
5 dkg disznózsír
12 dkg füstölt szalonna
4 fej vöröshagyma
6 gerezd fokhagyma
fűszerpaprika ízlés szerint
2 db zöldpaprika
3 db paradicsom
2 kávéskanál őrölt kömény
só ízlés szerint
Elkészítés
A csíkokra vágott szalonnát kevés zsíron pirítsuk meg. Ha elkészült, vegyük ki a zsírból és tegyük bele a finomra vágott vöröshagymát. Amikor aranysárga, vegyük le a tűzről, őrölt paprikával fűszerezzük, tegyük vissza a tűzre és öntsük fel egy kevés vízzel. Ez azért szükséges, mert a paprika könnyen odaéghet.
A zöldpaprikát kockázzuk fel és a pörköltalaphoz téve, a felkockázott paradicsomot is szórjuk bele. Lassú tűzön pároljuk.
Közben a pacal tisztítsuk meg. Ha előfőzött pacalt vásároltunk, abáljuk meg a pörköltalapban. Adjuk a csíkozott pacalt a pörköltalaphoz, majd a zúzott fokhagymát, őrölt köményt, ezután sózzuk, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy majdnem ellepje.
Fedő alatt pároljuk készre, közben ellenőrizzük időnként a levét, illetve a megfelelő sós ízt alakítsuk ki.
Pintér Béla: Újabb drámák. Saxum Kiadó, Budapest, 2018.
Comments